Koleksiyoner Osman Akçay

1974 yılında Almanya’da doğan Osman Akçay 7 yaşında ailesi birlikte Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. İlkokulu Isparta’da okuduktan sonra ortaokul yıllarından itibaren Antalya’ya yerleşti ve lise bitene kadar Antalya’da yaşadı.

Üniversite sınavında istediğini bulamayınca Almaya’ya dönerek Aachen’de bir turizm firması işletti. Daha sonra ülkesinin hasretine dayanamayıp geri dönen Osman Akçay bir taraftan üniversite de dış ticaret tahsiline devam ederken diğer taraftanda çeşitli ülkelere turistik geziler yapmaya başladı.

Belçika, Fransa gibi ülkelerin de içinde olduğu bu gezileri yapmasındaki en büyük etken küçüklüğünden beri tarihi eserlere duyduğu ilgiden başka bir şey değildi aslında. Hem tarihi eserlere olan ilgisinden hem de diğer kültürleri tanıma hevesinden dolayı çıktığı bu gezilerde tarihi eserler hakkında bir çok fikir sahibi oldu. Batı ülkelerinde olduğu gibi Doğu da da ziyaretlerde bulunan Osman Akçay bu ülkelerde gördüğü Osmanlı izlerinin etkisini hala yaşıyor.
Buralarda gördüğü Osmanlı dönemine ait türbe, cami, han, kale gibi yapılardan bahsederken sanki gezi anlarını tekrar yaşıyor.

Bugün Antalya’da halen yetkili eski eser koleksiyonculuğu yapmakta olan Osman Akçay işin iseverek yaptığını söylüyor. Tarihi eserlere olan ilgilsinden dolayı bu eserlere yapılan kaçakçılık ve tahribat işlemlerinden oldukça rahatsız olduğunu belirten Osman Akçay bunların önüne nasıl geçilebileceğine dair sürekli olarak düşündüğünü vurguluyor. Aynı zamanda define arayıcıların da sorunlarını yakından takip ettiğini belirtirken bu çok hassas konu ile ilgili olarak bakanlık düzeyinde bir birim olması gerektiğini savunuyor.