Definecilik

Definecilik; eski tarihlerdeki medeniytlere ait eski kalıntıları aramak ve tespip etmek işidir. Son zamanlarda define aramaya talep aşırı derecede artmıştır. Define aramak görüldüğü kadar kolay bir iş değil. Öncelikle definecilikle ugraşmak için kuvvetli bir maddi yapıya sahip olmanız gerekmektedir. Bu iş için kullanacak alan tarama ve dedektör sistemlerine sahip olmanız gerekir. Ayrıca aramak istediğiniz bölgenin tarihi yapısını toprak yapısını çok iyi bir şekilde araştırma yapmanız gerekmektedir.

Ülkemizde definecilik çok yaygınlaşmıştır. Fakat tecrübesiz ve bilgisiz defineciler hem tarihi eserlere hemde dogaya çok zarar vermektedir. Definecilik tamamen bir hobi işidir. Bunu hiç bir zaman unutmamanız gerekmektedir.

Dedektör alırken dikkat edilmesi gerekenler

Dedektör alırken öncelikle kullanabileceğiniz cihazları tercih etmelisiniz. Dedektör kullanmak çok önemlidir. Dedektör satın almakla bu iş bitmez dedektörünüzle tamamen bütünleşmeniz gerekmektedir. Günümüzde teknolojinin çok gelişmesi definecilikte kullanılan dedektörlerin gelişiminide tetiklemiştir. Son yıllarda çok kaliteli çok iyi sonuç veren ürünler piyasada satılmaktadır.

1- Dedektörün kalitesine mutlaka bakılmalıdır. Kullanılan dış gövde nekadar sağlam su geçiriyormu darbelere nekadar dayanıklı bunu test etmelisiniz.

2- Dedektörlerin frekanslarına dikkat etmeniz gereklidir. düşük Khz sahip cihazlar daha derinden algılama yapar, yüksek Khz cihazlar yüzeysel küçük parçalara daha hassas arama yapar. Çok derin aramalar için Pulse dedektörleri tercih etmelisiniz.

3- Cihaz toprak ayarına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu ayar cihazın arazide randımanlı çalışmasını sağlar. Sizi arazide ugraştıracak toprak ayarı otomatik olmayan cihazları satın almanız size çok zaman kaybettirir. Mutlaka cihazın otomatik ayarlı olmasına dikkat edin aç ara sistemli olmalıdır.

4- Çok karmaşık yapıya sahip cihazlar almanız sizin cihazı öğrenmenizde biraz zaman harcamanıza neden olur. İlk başlayanlar daha kolay kullanımlı basit dedektörlerle acemilik atabilir daha sonra profesyonel çalışmalara yönebilirler. Bu kendilerine çok büyük yarar sağlayacaktır.

5- Bu en önemli maddedir. Deneyimsiz satıcılardan cihaz almayın. Son zamanlarda çok fazla sayıda küçük çaplı dedektör firmaları açılmaktadır. Eline 1-2 adet dedetör alan dedektörcüyüm diye çıkıyor olmayan özellikleri bile anlatıyor. Mutlaka satıcınızdan nasıl kullanıldığını ayrıntılı bir şekilde öğrenin. Arazi tecrübesi olmayan satıcılar zaten size yüzeysel bilgiler verecektir buda sizin cihazı öğrenim sürenizi arttıracaktır.