Başkan Adayı Osman Akçay

Osman Akçay

Koleksiyoner Osman Akçay’ın 2009 yerel seçimleri öncesinde seçimlerle ve definecilerin sıkıntıları ile ilgili yapılan söyleşi :

Muhabir : Koleksiyonerlik geçmşinizden bahseder misiniz?
Osman Akçay : Gençliğimden bu yana içimde var olan geçmişe ve tarihi eserlere olan ilgim sebebiyle başladığım koleksiyonerlik ve firmamın ilgis alanı sebebiyle bugün tarihi eserlerle ilgilenen bir çok insanla görüşyorum

Muhabir : Defineciler ve koleksiyonerler olarak yaşadığınız başlıca sorunlar nelerdir?
Osman Akçay : Aslında bir çok sorun olmasına rağmen en başta gösterebileceğimiz sorun kaçak arama yapanlar ve yasadışı yollarla yapılan eser alışverişleri.

Muhabir : Peki bu sorunların önlenmesi ile ilgili olarak düşündüğünüz çözümler var mı?
Osman Akçay : Öncelikle bu sorunla ilgilenecek resmi bir makama ciddi anlamda oluşturulması gerekli. Çünkü yasa dışı yollarla yapılan eser kaçakçılığının her sene oldukça ne kadar büyük değerlere ulaştığını sürekli medyadan takip ediyoruz. Bu durum devlet bütçesine etki ettiği gibi aynı zaman da kültürel değerlerimizi de kaybetmemize neden oluyor.

Muhabir : Bu sorunun çözümünde devlet bazlı özel bir birim oluşturalacak kadar ciddi bir konu diyorsunuz yani?
Osman Akçay : Kesinlikle evet.

Muhabir : Peki böyle bir görüşe sahip olarak siz herhangi bir girişimde bulundunuz mu?
Osman Akçay : Tabi ki sesimizi duyurmaya çalıştık ancak tam anlamıyla başarılı olamadık.

Muhabir : Böyle bir oluşumun kurulması için önümüzdeki seçimlerde aday olmayı düşünür müsünüz?
Osman Akçay : Aslında artık düşünüyorum. Çünkü bu noktada sürekli iletişim halinde olduğum bir çok koleksiyoner ve defineci arkadaşımız var. Hem sektörün sıkıntılarını içeriden  tanıyan biri olarak hem de gerek bu çevreden gerekse kendi çevremden ciddi bir kitle oluşturabilecek konumdayım. Ancak önümüzdeki seçimlere çalışmalarımızın yetişip yetişmeceyeceğinden emin değilim.

Muhabir : Peki bu durumda sizin sıkıntılarınıza gönül verecek bir parti ile çalışmak gibi bir düşünceniz var mı?
Osman Akçay : Aslında elbette bu şekilde bir çalışmaya gidilebilir. Fakat oluşturacağımız ciddi bir kitle var ve açıkçası her parti ile de çalışmaktan yana değilim. Görüşlerime yakın olduğu gibi sektörün sııntılarını gerçekten önemseyecek bir parti olmalı.

Muhabir : Söyleşiniz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Umarım çalışmlarınızdan istediğiniz sonucu elde edersiniz.
Osman Akçay : Ben teşekkür ederim.

Osman Akçay’a destek mesajı bırakmak için lütfen tıklayın.